Režirali su reprezentativci Gane najveću senzaciju u drugom kolu grupne faze na Svetskom prvenstvu budući da su u Bostonu odoleli jalovim napadima Engleske. "Gordi Albion" nije uspeo da opravda ulogu favorita, mučili su se da stvore iole ozbiljnu priliku, dok su Afrikanci sve vreme vrebali iz kontre i čekali idealan momenat da u tranziciji ugroze Džordana Pikforda.
Imala je Gana nekoliko opasnih pokušaja, a posebno interesantno bilo je u završnih desetak minuta. Engleska je svim silama krenula po pobedu što je afričkoj selekciji ostavilo mnogo prostora na protivničkoj polovini. Četa Karlosa Keiroša najbolju šansu imala je na isteku 80. minuta igre kada se Prins Adu u deliću sekunde obrušio ka golu Džordana Pikforda i umalo doneo sva tri boda svom timu.
Adu se lako oslobodio svojih čuvara, ali ga je, taman kada je želeo da šutira, u kaznenom prostoru stigao Ezri Konsa… Start engleskog reprezentativca izazvao je, do sada, najveći skandal na Svetskom prvenstvu budući da je glavni sudija - Said Martinez, mirne duše mogao da pokaže na belu tačku. Konsa nije ni pokušao da dođe do lopte već je sa leđa pokupio rivala, što po mišljenju arbitra iz Hondurasa nije bilo dovoljno za kazneni udarac.
Martinez je pogrešio, to je svima jasno, ali je veliko pitanje zašto se niko iz VAR sobe nije oglasio i naredio da glavni sudija makar pogleda spornu situaciju... Selektor Gane Karlos Keiroš upravo je arbitre zadužene za video analizu označio kao glavne krivce iako nije bio preterano besan što njegova ekipa nije dobila penal.

- Nisam siguran... Da li VAR uopšte radi na ovom Svetskom prvenstvu? Da li uopšte postoji? Jasno je da smo trebali da dobijemo penal, Englezi su imali mnogo sreće. Verovatno su sudije iz VAR sobe otišle na kafu - rekao je u šaljivom tonu Karlos Keiroš.
Iako engleska fudbalska javnost nije poznata kao previše racionalna, niko od stručnih konsultanata zaduženih za dešavanja na Svetskom prvenstvu nije mogao da se otme utisku da je "Gordi Albion" imao ogromnu pomoć sudije. Slavni napadač - Vejn Runi, smatra da je arbitar "bez problema" mogao da svira penal, dok slično mišljenje ima i Deren Kan, jedan od najboljih sudija svih vremena i čovek koji je delio pravdu u finalu Mundijala 2010. godine u Južnoafričkoj Republici.
- Kao navijaču Engleske drago mi je što penal nije sviran, ali moram da budem iskren... Konsa nije dotakao loptu, bio je van kontrole i oborio je protivnika. Za mene je ovo čist penal - poručio je Kan.
Naravno, pojedini engleski mediji odmah su stali u zaštitu arbitara u VAR sobi. Istakli su da je FIFA "naredila" da tokom Svetskog prvenstva postoji viši prag intervencija iz VAR sobe i da se, za razliku od utakmica pod okriljem UEFA, daleko više veruje glavnom arbitru.
Na kraju se samo postavlja pitanje - da li bi Engleska u ovoj situaciji dobila penal? Jasno je, naravno, da Said Martinez ne bi imao ni trunku dileme i da bi "Gordi Albion" imao kazneni udarac... Na kraju je Gana osvojila slađi bod, ali sigurno da među Afrikancima postoji trunka nezadovoljstva jer su u Bostonu mogli do čitavog plena protiv jednog od glavnih favorita za osvajanje planetarne smotre.
Kompletan raspored, rezultate i satnicu Svetskog prvenstva možete videti OVDE.
Komentari
Ostavite komentar